Pod Pralesem

DAREBAND

V současné době vystupuje kapela Dareband v této sestavě:

• Jiří „Dareba“ Václavík (akordeon, zpěv)
• Martin Mrlina (akustická kytara, zpěv)
• Daniel Káčer (akustický i elektrický kontrabas, basička, koncové píšťaly, zpěv)
• Michal Burda (housle, mandolína, zpěv)

Vznik Darebandu se datuje do roku 2005, měsíc zhruba červen. Den nelze přesně určit. Myšlenka, ne přímo založit kapelu, ale zahrát si společně s kamarády je ještě o dva měsíce starší. Tehdy spolu seděli na pivku basák (Dan Káčer) a houslista (Michal Burda) a jak to tak bývá, u piva muzikant vždycky vymyslí něco velkolepého. Vzhledem k tomu, že výše jmenovaní jsou „ostřílení“ hudebníci (oba v té době působili v několika kapelách), nevymýšleli hned název kapely ani se nedohadovali co vlastně by ještě mohli hrát. V tom měli oba jasno velmi brzy neboť na světě už delší čas byly písničky dávného kamaráda Dareby (Jiří Václavík). Když přišli jednoho letního dne na Darebovu chaloupku s tím, že vyslyší jeho přání, že by se s těmi písničkami mělo něco dělat, existovala už natočená verze jedné z Darebových „o husličkách“ (i když jenom koncepčně, na koleně a v mizerné kvalitě), kterou v kuchyni natočil společně s kytaristou Martinem Mrlinou.
Slovo dalo slovo a s přibývajícími kalíšky valašské slibovičky rostlo nadšení k nazkoušení „jednoduchých“ valašských písniček opatřených jedinečnými, vtipnými a srozumitelnými texty. A že jich Dareba napsal za dobu asi 15-ti let na dvě stovky, bylo z čeho vybírat. A to už se dostáváme k tolik neoblíbenému „škatulkování“ hudebních žánrů. Má-li se charakterizovat tvorba Darebandu, nelze říci, že se jedná o folklór, spíše jde o písničky inspirované tradicí valašských hudců a muzik a tradičních písniček. Jednoduché zpěvné melodie jsou opatřeny texty veskrze popisujícími někdy těžký, někdy veselý život Valachů.
Po několika zkouškách a více či méně zdařených prvních veřejných vystoupení se repertoár písní počal rozšiřovat a časem se zjistilo, že Dareba má v šuplíku krásné duety – resp. písně složené pro mužský a ženský hlas. Vzhledem k tomu, že žena se někdy nedá nahradit (chválabohu), bylo nutné se poohlédnout po nositelce jasného, pronikavého, ale jemného hlasu. A tak se v Darebandu asi po půlročním působení v čistě chlapské sestavě objevuje zástupce ženského pohlaví – Katka Minarčíková. V tomto složení zahrál Dareband na několika festivalech (Starý dobrý western, Pulčínský Amfolkfest, Olšovecký rybníček, Valašský nákyp, Gošafest) i menších kulturních, či soukromých akcích.

Martin Mrlina

Zdroj: www.dareband.cz