Pod Pralesem

SOVA & SLAMÁK

Ostravskou folkovou formaci Sova & Slamák tvoří Milan Sova a Kuba Slamák.

Sova & Slamák úspěšně navazují na to nejlepší, co v oblasti písničkářství přinesla česká folková scéna poslední čtvrtiny minulého století. Jejich osobitý písničkářský styl, léty vybroušený k nejvyšší kvalitě, je charakteristický chytlavými melodiemi a chytře vypointovanými texty zdařile balancujícími na hraně lehké ironie a vtipné hloubavosti.

Seznámili se někdy v roce 2004 a první společnou akcí, na které hráli sice ještě samostatně, bylo krajské kolo Porty. Sova v něm zvítězil a Slamák si domů odvezl cenu diváků. Pravděpodobně už tady se začínalo schylovat k budoucí spolupráci.

„Dvojici samostatných písničkářů společně hrajících“, jak se tehdy nazývali, spojovala idea, že dobrý textař se nesmí bát škrtat. Proto si hned zpočátku vzájemně proškrtali, co se dalo. Tu se škrtlo slovo, tu rým či sloka, nezřídka i celá píseň. S tím, co zbylo, zvítězili v prestižní soutěži písničkářů na festivalu Zahrada 2010.

Deska Nad Řípem se blýská…, která je završením jejich desetileté společné tvůrčí činnosti, byla nominována na Cenu Anděl 2015 v kategorii Folk & country.